Choć rynek nieruchomości w ostatnich latach dynamicznie się rozwijał, a najlepsze mieszkania sprzedawały się na długo nim developer oddawał je do użytku, sprzedaż nie zawsze idzie tak gładko. Poznaj 4 najczęstsze przyczyny, dla których sprzedaż mieszkania może znacznie się przeciągnąć, a szukanie nabywcy trwa nierzadko miesiącami. Jak radzić sobie w takiej sytuacji?
Spis Treści
Sytuacja nr 1: mieszkanie do kapitalnego remontu
Choć wiele osób poszukuje atrakcyjnych cenowo mieszkań, które wymagają odświeżenia, czy nawet remontu, zdarza się, że zakres prac, jakich wymaga lokal, skutecznie zniechęca potencjalnych chętnych. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy zły stan techniczny mieszkania jest połączony z nietypowym układem pomieszczeń, który nie przystaje do dzisiejszych realiów. W takiej sytuacji koszt doprowadzenia mieszkania do stanu, w którym będzie ono spełniać współczesne standardy, może być bardzo wysoki. Wielu potencjalnych kupców zniechęca perspektywa nabycia takiego mieszkania, zwłaszcza w dobie horrendalnych cen usług remontowych.
Co można zrobić w sytuacji, gdy po kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu prezentacjach mieszkanie nadal nie znajduje nabywcy? Można spróbować obniżyć cenę lub poprosić o pomoc doświadczony skup nieruchomości, który wie, jak niewielkim kosztem podnieść wartość transakcyjną przedmiotu sprzedaży.
Sytuacja nr 2: mieszkanie z problemami prawnymi
Dla przeciętnego nabywcy kwestia jasnej sytuacji prawnej mieszkania jest absolutnym priorytetem przy zawieraniu transakcji. Skomplikowane polskie prawo nie zachęca kupujących do nabywania nieruchomości zadłużonych lub z lokatorem – trudno się dziwić, zwłaszcza gdy mieszkanie samo w sobie niczym się nie wyróżnia. Właściciel mieszkania z problemami prawnymi jest z reguły oswojony z perspektywą sprzedaży nieruchomości poniżej wartości – to często jedyny sposób, by spieniężyć swoją własność i pozbyć się problemu.
Warto dodać, że – podobnie jak w przypadku mieszkania do kapitalnego remontu – tak i tutaj z pomocą w sfinalizowaniu transakcji może przyjść skup nieruchomości. Taka firma współpracuje zwykle z prawnikiem specjalizującym się w dziedzinie prawa własności i prawa lokatorskiego, dzięki czemu ustalenie statusu prawnego lokalu staje się znacznie prostsze. Profesjonalny skup nieruchomości z problemami to często jedyne rozwiązanie na sprzedaż mieszkania z lokatorem lub długiem do uregulowania.
Sytuacja nr 3: mieszkanie w trudnej okolicy
Lokalizacja mieszkania ma ogromny wpływ na jego potencjalną wartość transakcyjną i szybkość, z jaką właściciel jest w stanie znaleźć zdecydowanego nabywcę. Trudna lokalizacja to bardzo pojemne pojęcie – może oznaczać zarówno nieruchomość zlokalizowaną z dala od miasta i nieposiadającą dogodnej komunikacji z nim, jak i taką, która znajduje się w pobliżu fabryki, lotniska lub innego obiektu, który może zakłócać spokój domowników.
Jeżeli masz do sprzedania taki lokal lub jest to nieruchomość komercyjna a takimi również się zajmujemy, koniecznie skontaktuj się z nami – po indywidualnej analizie podpowiemy Ci, jak można podnieść jego wartość i szybciej znaleźć kupca.
Sytuacja nr 4: mieszkanie o nietypowym położeniu
Ostatnia kategoria jest dość pojemna i dotyczy różnych typów mieszkań – wśród nich są te położone na piątym piętrze bez windy, jak również takie, które dzielą przedpokój z innym mieszkaniem, zaś układ budynku uniemożliwia likwidację części wspólnej i zaadaptowanie jej na potrzeby jednego z mieszkań. Właściciele takich nieruchomości, chcąc szybko spieniężyć mieszkanie, zwykle wystawiają je za nieco niższą cenę, co nie zawsze przynosi wymierne rezultaty. Analiza tego, co można zrobić w przypadku Twojego mieszkania, by szybciej się sprzedało, zwykle wymaga indywidualnej konsultacji. Jeśli potrzebujesz poradzić się ekspertów w dziedzinie sprzedaży nieruchomości, koniecznie napisz lub zadzwoń do nas, a po zapoznaniu się z przypadkiem Twojego mieszkania postaramy się podpowiedzieć najrozsądniejsze rozwiązanie.