licytacja komornicza

Czy komornik ma prawo zająć mieszkanie?

Kryzys gospodarczy i widmo nadchodzącej recesji to warunki, w których wielu osobom przestaje się spinać domowy budżet. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do powstawania długów, a w konsekwencji do problemów z komornikiem. Powstaje pytanie, czy komornik ma prawo zająć mieszkanie? Czy jest się w tej sytuacji czego bać? I czy zajęcie komornicze mieszkania może nastąpić nagle, czy wpierw komornik informuje dłużnika o swoich zamiarach?

Kiedy komornik ma prawo zająć mieszkanie?

Zajęcie komornicze to coś, do czego może dojść wskutek uchylania się właściciela mieszkania od regulacji swoich długów. Zwykle do sytuacji, w której komornik zajmuje mieszkanie, dochodzi na skutek zaległości w spłacie kredytu. Wówczas o swoje prawa może się upomnieć bank, choć należy przy tym podkreślić, że chwilowy problem z regularnością spłaty kredytu wcale nie powoduje natychmiastowego zajęcia komorniczego. Wbrew pozorom bankowi wcale nie zależy, by przejąć mieszkanie klienta, ponieważ zajmuje się działalnością finansową, a nie handlem nieruchomościami. Wpierw będzie więc chciał skłonić kredytobiorcę do regulacji długu i wielokrotnie wezwie go do uczynienia zadość tym roszczeniom, nim wypowie umowę i skieruje sprawę do sądu.

Brak spłaty hipoteki to niejedyna sytuacja, w której może dojść do zajęcia komorniczego. Czy komornik ma prawo zająć mieszkanie z powodu zaległości czynszowych? Owszem. Do zajęcia komorniczego może dojść również wówczas, gdy właściciel lokalu jest wyjątkowo uciążliwy i jego zachowanie wykracza daleko poza przyjęte normy.

By zlicytowanie mieszkania było w ogóle możliwe, wierzyciel wpierw musi uzyskać tytuł wykonawczy, co upoważnia go do zawnioskowania do komornika o wszczęcie egzekucji wobec dłużnika.

Jak szybko komornik zajmuje mieszkanie?

Zajęcie komornicze mieszkania nie jest czymś, co dzieje się znienacka. Pierwszym zwiastunem zbliżającej się licytacji jest wezwanie do zapłaty skierowane pod adresem dłużnika. Zwykle ma on 14 dni na uregulowanie długu. Gdy zignoruje wezwanie, wówczas komornik rozpoczyna czynności opisowe i szacunkowe. Następny krok to wycena nieruchomości dłużnika przez profesjonalnego rzeczoznawcę majątkowego. Później przychodzi czas na ustalenie terminu licytacji komorniczej mieszkania. Czy warto czekać do tego momentu z reakcją na wezwanie do zapłaty? Absolutnie nie. Lepiej szybko i zyskownie sprzedać mieszkanie na własną rękę – najpewniejszym odbiorcą w tej sytuacji będzie skup mieszkań, w którym można zrealizować taką transakcję niemalże od ręki.

Dlaczego warto sprzedać zadłużony lokal przez skup mieszkań?

Skup mieszkań to najlepszy adres, jeśli chodzi o sprzedaż zadłużonego mieszkania. Powód jest banalnie prosty. Tego rodzaju wyspecjalizowana firma jest w stanie sfinalizować transakcję szybko, wpłacając sprzedającemu gotówkę. W przypadku, gdy do licytacji komorniczej zostało niewiele czasu, ma to ogromne znaczenie. Sprzedający może nie zdążyć po prostu sprzedać swojej nieruchomości na rynku prywatnym, posiłkując się ogłoszeniami. Osoby prywatne zwykle nieufnie podchodzą do ofert, których przedmiotem jest zadłużone mieszkanie – boją się, że będzie posiadało ono inne, być może ukryte problemy prawne, które wyjdą dopiero po zakończeniu transakcji i rozliczeniu się stron. Skup zadłużonych mieszkań to więc najrozsądniejsza opcja dla kogoś, kto ma długi i chce być szybszy niż komornik.

Jeśli zatem nie wiesz, jak sprzedać zadłużone mieszkanie, zaufaj profesjonalnej firmie, chociażby takiej jak nasza, i spienięż swój lokal, odzyskując wolność od wierzycieli. Oferujemy Ci zupełnie bezpłatną wycenę, która nie jest dla Ciebie w żaden sposób wiążąca. Działamy na śląskim rynku od lat i doskonale znamy jego specyfikę, dlatego nasze wyceny są obiektywne i uwzględniają szereg różnych kryteriów.

Z nami możesz sprzedać zadłużone mieszkanie, któremu grozi licytacja, nawet wtedy, gdy przebywasz za granicą. Umożliwiamy Ci sprzedaż nieruchomości z pełnomocnictwem, dzięki czemu pozbędziesz się lokalu bez osobistej wizyty w Polsce. Chcesz poznać więcej szczegółów odnośnie skupu zadłużonych mieszkań? Napisz, zadzwoń lub odwiedź nas w biurze – służymy Ci swoją pomocą.

Przewiń do góry