przeszukanie mieszkania

Czy komornik może przeszukać mieszkanie?

Osoby, które borykają się z długami i uchylają przed ich spłaceniem, mogą mieć prędzej czy później problem z komornikiem. Powstaje pytanie, czy komornik może przeszukać mieszkanie dłużnika i zabrać z niego cenne ruchomości? Odpowiedź brzmi: tak, komornik może przeszukać mieszkanie i w dodatku dokonać zajęcia majątku dłużnika w postaci ruchomości. Które przedmioty może zająć komornik, a których nie wolno mu zlicytować? Jak uchronić się przed problemami z komornikiem, gdy wysokość długu praktycznie uniemożliwia jego spłatę?

Przeszukanie mieszkania przez komornika – co warto wiedzieć?

Dane z sierpnia 2022 roku są alarmujące: Krajowy Rejestr Długów poinformował, że w Polsce jakąś formę zadłużenia ma 2,4 mln obywateli. Większość to „niewinne” opóźnienia w spłacie rachunków czy rat kredytów, które można relatywnie szybko uregulować, unikając poważniejszych konsekwencji. Przeciętne zadłużenie typowego polskiego dłużnika to ponad 17,6 tys. zł. Wielu ma oczywiście znacznie poważniejsze długi, które trudno jednorazowo spłacić. Uchylanie się przed obowiązkiem, nieodbieranie telefonów czy listów z windykacji na niewiele się zda.

Prędzej czy później sprawa trafi do komornika, a ten nakazem sądu może zostać upoważniony do wejścia do lokalu mieszkalnego, którego właścicielem jest dłużnik, i zajęcia jego ruchomości. Komornik może „wkroczyć do akcji” dopiero wtedy, gdy zapadnie prawomocny wyrok w sprawie egzekucji długu. Czy komornik może przeszukać mieszkanie niebędące własnością dłużnika? Tak, przeszukanie mieszkania nie musi dotyczyć lokalu, którego właścicielem jest dłużnik, może odbyć się w nieruchomości, w której aktualnie zamieszkuje. Osoba posiadająca długi i tytuł do ich egzekucji nie ucieknie przed zobowiązaniem poprzez najem.

Czy komornik może przeszukać mieszkanie? Co podlega zajęciu?

Komornik, który ma prawo przeszukać mieszkanie dłużnika, wpierw ustala, które rzeczy należą do niego, a następnie ocenia, co z tej listy podlega zajęciu. Komornik jest skoncentrowany na zajęciu rzeczy, które mają dużą wartość, takich jak np. sprzęt RTV i komputerowy, biżuteria czy wyposażenie mieszkania. Należy przy tym podkreślić, że komornik nie może zająć wszystkiego, co znajduje się w lokalu – meble i urządzenia niezbędne do funkcjonowania w nim, jak również sanitariaty, muszą pozostać na swoim miejscu. Komornik nie zajmuje też odzieży osobistej czy roboczej ani innych przedmiotów niezbędnych do pracy, jednak z pominięciem pojazdów mechanicznych, takich jak samochody czy motocykle.

„Ochronie” przed zajęciem podlega również opał, podstawowy sprzęt AGD typu pralka, kuchenka czy lodówka, a także przedmioty nieodzowne do nauki. Prawo stanowi, że dłużnikowi nie wolno ukrywać przedmiotów przed zajęciem komorniczym. Niezastosowanie się do zapisów prawnych w tym względzie to przestępstwo. Za ukrywanie majątku przed komornikiem grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat (art. 300 kodeksu karnego). Dotyczy to nie tylko ukrywania składników majątku, ale również ich umyślnego niszczenia, zbywania, uszkadzania czy darowania osobom trzecim.

Jak uchronić się przed komornikiem i zajęciem ruchomości?

Mogłoby się wydawać, że sprawa jest prosta: aby rozwiązać problem egzekucji komorniczej, wystarczy spłacić dług. Sytuacja wielu dłużników jest jednak taka, iż nie są oni w stanie sprostać temu obowiązkowi. Co wtedy? Najrozsądniejszą opcją może być wówczas sprzedaż nieruchomości, której właścicielem jest dłużnik – i to przed tym, zanim komornik zainteresuje się tym składnikiem majątku. Kwestię tego, czy komornik ma prawo zająć mieszkanie dłużnika, omawialiśmy w jednym z wcześniejszych tekstów.

Zwykle dłużnik ma niewiele czasu na finalizację transakcji, co stanowi problem, zwłaszcza w sytuacji, gdy lokal jest w kiepskim stanie technicznym, sam jest poważnie zadłużony lub ma inne problemy prawne. Taką nieruchomość najłatwiej sprzedać przez skup mieszkań, który oferuje kupno za gotówkę w dosłownie kilka dni od zgłoszenia się klienta. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat tego, jak działa profesjonalny skup mieszkań oraz ile się czeka na wycenę nieruchomości, napisz lub zadzwoń, a rozwiejemy Twoje wątpliwości. Dowiesz się u nas, jak sprzedać zadłużone mieszkanie, a także jakie dokumenty należy zgromadzić, by dopełnić niezbędnych formalności.

Przewiń do góry