Jaka jest standardowa wysokość mieszkań w Polsce? Oczywiście nie ma jednego uniwersalnego parametru, który by to określał, bo wiele zależy od typu zabudowy, a nawet od jej wieku. Nie zmienia to faktu, że wysokość mieszkań w Polsce musi się mieścić w pewnych normach, które określone są przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Jakie są najczęściej występujące wysokości lokali mieszkalnych? Oraz jakie zalety mają wysokie oraz niskie mieszkania? Sprawdźmy to.
Spis Treści
Najpopularniejsze wysokości mieszkań w Polsce – co warto wiedzieć?
Co bardzo ciekawe, obowiązujące przepisy określają jedynie minimalne parametry wysokości lokali mieszkalnych – górna granica nie istnieje. Wielbiciele przestrzennych lokali o loftowym lub industrialnym charakterze mogą więc odetchnąć z ulgą. Co natomiast warto wiedzieć, to to, że minimalna wysokość mieszkań w Polsce wynosi 2,5 m. Czy to oznacza, że nie spotkamy w naszym kraju lokali o niższym suficie? Oczywiście takie twierdzenie byłoby nieprawdą – nietrudno bowiem znaleźć, zwłaszcza na wsiach, domy o bardzo nisko zawieszonym stropie. Dziś jednak już się tak nie buduje.
Minimalna wysokość mieszkania jest zależna od rodzaju pomieszczenia. Standardowe 2,5 m to wartość obowiązująca dla pokoi dziennych, sypialni, a także pomieszczeń o charakterze higieniczno-sanitarnym, czyli np. łazienek i wc. Niższe mogą być zaś pomieszczenia techniczne, takie jak np. kotłownie czy pralnie – ich minimalna wysokość to 2 m. Jeszcze inna jest wymagana minimalna wysokość pomieszczeń komunikacyjnych w mieszkaniu, takich jak klatka schodowa czy korytarz – parametr ten wynosi w tym przypadku 2,2 m.
Lokal na poddaszu i jego minimalna wysokość – najważniejsze informacje
Dość szczególnym przypadkiem są budynki jednorodzinne, w których występuje użytkowe poddasze lub które są wyposażone w antresolę. Jaka jest w tym przypadku minimalna wysokość pomieszczenia? Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, średnia wysokość pomieszczenia zlokalizowanego na poddaszu czy też w antresoli budynku jednorodzinnego nie powinna być niższa niż 2,2 m.
No dobrze, ale jak wyliczyć tę średnią? To proste. Wylicza się ją uwzględniając parametry takie jak najniższa i najwyższa wysokość w pomieszczeniu, z pominięciem miejsc, w których sufit jest niżej niż 1,9 m od podłogi.
Wysokość lokalu a typ i wiek zabudowy
Choć współczesne budownictwo nie ma nałożonych dużych ograniczeń w zakresie wysokości pomieszczeń mieszkalnych, zwykle parametry nowych budynków są do siebie dość zbliżone. Niepisanym standardem na nowych osiedlach developerskich jest wysokość wynosząca między 260 a 270 cm. Nieco niższe okazują się mieszkania w blokach z wielkiej płyty – ta zabudowa była szczególnie popularna w okresie PRL, a rozległe blokowiska składające się z kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu takich obiektów mieszkalnych to popularny widok zarówno w Polsce powiatowej, jak i dużych aglomeracjach. Jaka jest wysokość sufitów w wielkiej płycie? Zwykle mieści się ona w zakresie 240-260 cm. Jak więc widać, część takich lokali może być niższa niż przewiduje rozporządzenie – nic w tym dziwnego, większość z tych budynków powstawała, gdy brzmienie obowiązujących przepisów było inne.
Gdzie spotkać możemy najwyższe mieszkania? Oczywiście w zabytkowych kamienicach, gdzie sufit może być zawieszony nawet na wysokości 5 m od podłogi! Ale nie tylko. Rozwiązanie to jest często spotykane w budynkach, które pierwotnie miały inne przeznaczenie, a z czasem zostały zaadaptowane pod nowoczesne lokale mieszkalne. Przykładem mogą być dawne fabryki, zakłady produkcyjne, gdzie później stworzono luksusowe lofty, a także budynki użytkowane pierwotnie przez koleje państwowe.
Wysoki sufit vs niski sufit – wady i zalety
Jakie są słabe i mocne strony posiadania mieszkania z niskim albo z wysokim sufitem?
Zacznijmy od mieszkań, których wysokość jest zupełnie standardowa i wynosi ok. 2,5 m:
Zaleta nr 1: mieszkanie sprawia wrażenie bardziej przytulnego
Zaleta nr 2: pomieszczenia w lokalu jest łatwiej ogrzać
Zaleta nr 3: czynności wykonywane bezpośrednio przy suficie, takie jak malowanie, a nawet prosta wymiana żarówki są zwykle znacznie łatwiejsze do przeprowadzenia.
Oczywiście taki lokal ma też swoje wady. Główną będą ograniczone możliwości aranżacyjne w przypadku urządzania mieszkania w stylu loft lub industrial. W niskim wnętrzu nie sprawdzą się raczej długie lampy wiszące, które są charakterystycznym elementem tych aranżacji.
Jakie mocne i słabe strony ma za to wysoki sufit?
Zaleta nr 1: możliwość stworzenia antresoli, na której można umieścić wygodne łóżko celem niezajmowania przestrzeni bezpośrednio przy podłodze
Zaleta nr 2: przestrzenny charakter wnętrza, stwarzający ogromne możliwości aranżacyjne
Zaleta nr 3: więcej miejsca na przechowywanie – wysoki sufit w połączeniu z szafą pod zabudowę to znakomita opcja dla wszystkich osób mających masę artykułów sezonowych i jednocześnie nieposiadających dość miejsca w piwnicy.
Wadą jest oczywiście ogrzewanie takich przestrzennych, wysokich lokali, zwłaszcza w dobie kryzysu energetycznego i wysokich cen za prąd i gaz.