Stoisz przed potrzebą sprzedaży swojego mieszkania i zależy Ci na tym, by transakcja przebiegła w możliwie jak najbezpieczniejszy sposób? Jest szereg sposobów, abyś mógł zabezpieczyć swoje interesy w relacji z kupującym. Bezpieczna sprzedaż mieszkania to przede wszystkim taka, która minimalizuje do zera prawdopodobieństwo, że padniesz ofiarą nadużycia bądź oszustwa. Jak się za to zabrać?
Spis Treści
Bezpieczna sprzedaż mieszkania a umowa przedwstępna
Jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie, gdy transakcja ma być sfinalizowana z pewnym opóźnieniem, a Ty chcesz mieć pewność, że w ogóle do niej dojdzie? Jeśli nabywca nie jest w stanie dokonać kupna „od reki”, możesz umożliwić mu niejako rezerwację Twojego mieszkania poprzez zawarcie umowy przedwstępnej. Tego rodzaju umowa może, ale nie musi być zawarta u notariusza. Zwykle nieodłącznym elementem takiej umowy jest wpłacenie przez kupującego zaliczki lub zadatku. Ale uwaga, ponieważ pojęcia te, choć często występują w podobnym kontekście, nie są tożsame.
Zaliczka jest opłatą wchodzącą w skład ceny mieszkania. Gdy więc do transakcji nie dojdzie, obojętnie czy z Twojej, czy z kupującego winy, jesteś zobowiązany do zwrotu zaliczki. Inaczej jest z zadatkiem. Ten pozostaje bezzwrotny, jeśli kupujący zrezygnuje z transakcji. Co ważne, jeśli to Ty jako sprzedający odstąpisz od finalizacji umowy, poniesiesz konsekwencje finansowe w postaci zapłacenia niedoszłemu kupującemu kwoty będącej dwukrotnością zadatku. Ostrożnie więc decyduj się na ujęcie zadatku w umowie przedwstępnej, zwłaszcza jeśli bierzesz pod uwagę możliwość odstąpienia od sprzedaży.
Jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie: kwestie finansowe
Zdecydowana większość sprzedających mieszkanie najbardziej obawia się scenariusza, w którym z jakichś nieprzewidzianych przyczyn nie otrzymuje zapłaty za sfinalizowaną umowę. Jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie, by ustrzec się przed taką ewentualnością? Możliwości jest kilka:
– depozyt notarialny – możesz zaproponować kupującemu takie rozwiązanie, jeśli boisz się jego niewypłacalności. Polega to na tym, że kupujący przed podpisaniem aktu notarialnego wpłaca wynikającą z umowy należność na konto kancelarii notarialnej, a następnie, po wywiązaniu się sprzedającego z umowy, notariusz przelewa środki na jego rachunek
– przelew bankowy w obecności notariusza – strony mogą umówić się w ten sposób, że przelew zostanie dokonany na miejscu w kancelarii notarialnej podczas podpisywania aktu notarialnego. Tego rodzaju rozwiązanie zapewni Ci największe bezpieczeństwo w dwóch przypadkach: jeśli Ty i kupujący macie konto w tym samym banku lub gdy skorzystacie z opcji przelewu ekspresowego. Należy jednak podkreślić, że przy tak dużych kwotach bank może dzwonić do kupującego z prośbą o autoryzację.
Sprzedaj bezpiecznie nieruchomość przez skup mieszkań
Osoby zainteresowane tym, jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie, mogą zdecydować się na współpracę z wyspecjalizowanym podmiotem, jakim jest skup mieszkań. Tego rodzaju firma współpracuje z notariuszem i ma opanowane do perfekcji sprawne finalizowanie transakcji na rynku nieruchomości. Skup mieszkań zwykle nie korzysta z zewnętrznego finansowania, jak np. kredyt, tylko kupuje nieruchomości za gotówkę. Dzięki temu nie musisz czekać na decyzję banku odnośnie przyznania podmiotowi finansowania. To dobra opcja, gdy zależy Ci na czasie i szybkiej sprzedaży bez zbędnego wydłużania procedury.
Poprzez skup mieszkań możesz sprzedać nieruchomości w różnym stanie technicznym i prawnym, w tym lokale do remontu, zadłużone bądź z lokatorami. Dzięki temu nie musisz już miesiącami oczekiwać na zdecydowanego kupującego, możesz od razu cieszyć się gotówką i uwolnić od żmudnego nadzorowania przebiegu sprzedaży. Skup mieszkań do remontu umożliwia Ci również sprzedaż nieruchomości z pełnomocnictwem, co będzie przydatne, jeśli nie możesz osobiście brać udziału w transakcji, np. z uwagi na przebywanie za granicą. Jeśli chcesz poznać szczegóły, zapraszamy Cię do kontaktu mailowego, telefonicznego lub osobistego w naszym biurze.