mieszkanie wieżowiec

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie?

W Polsce można znaleźć tysiące zadłużonych mieszkań na sprzedaż. Część to lokale, które mają zadłużenie komornicze, część po prostu jest obciążona hipoteką banku, niektóre z kolei mają nieznaczne zadłużenie, które można relatywnie szybko spłacić. Jak wiadomo, zadłużone mieszkanie zwykle jest sprzedawane wraz z długiem, dlatego stosunkowo trudno znaleźć nabywcę na tego rodzaju lokal. Jak sprzedać zadłużone mieszkanie? Jak zadłużenie wpływa na sprzedaż lokalu? I jak sprawdzić, czy mieszkanie posiada długi?

Sprzedaż zadłużonego mieszkania – dlaczego jest trudna?

Zdecydowana większość kupujących mieszkania to osoby zainteresowane lokalami o jasnej i przejrzystej sytuacji prawnej. Lokal z zadłużeniem komorniczym bądź hipoteką z pewnością nie spełnia tych kryteriów. Czy dług zawsze przechodzi na nowego właściciela mieszkania? Zdecydowanie nie, wiele zależy od rodzaju długu. Jeśli chodzi o mieszkanie z hipoteką, wówczas przyjmuje się, że nowy właściciel kupuje lokal wraz z „dobrodziejstwem inwentarza” w postaci wpisu banku w księdze wieczystej. Gdy zaś chodzi o zadłużenie czynszowe, nie jest to już takie oczywiste – nowy nabywca mieszania musi wpierw zgodzić się na przejęcie długu sprzedającego.

Jak sprawdzić, czy mieszkanie jest zadłużone? Najprościej można to oczywiście zrobić poprzez wgląd do księgi wieczystej mieszkania, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na temat stanu prawnego lokalu. To właśnie z księgi wieczystej można dowiedzieć się, kto jest właścicielem mieszkania i czy na pewno jest nim sprzedający. Widnieją tam również informacje o zadłużeniu.

Sprzedaż zadłużonego mieszkania jest trudna, ponieważ potencjalny kupujący obawia się, że wraz z transakcją spadną na niego nieprzewidziane problemy prawne. Ale to nie tylko. Zakup mieszkania z długami często kojarzy się z nabywaniem lokalu w złym stanie technicznym. Zadłużenie komornicze przeważnie idzie w parze z dewastacją lub zaniedbaniem lokalu. Często mieszkanie z długami to takie, które nadaje się tylko do kapitalnego remontu. Nieco inaczej jest w przypadku mieszkania z hipoteką – to często jest w dobrym stanie, jednak nie każdy, kupując mieszkanie, ma ochotę od razu wchodzić w długofalową relację z bankiem.

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie? Najlepsze sposoby

Właściciel zadłużonego mieszkania ma 3 popularne sposoby na sprzedaż swojego lokalu. Może spróbować zbyć je samodzielnie, np. wystawiając ogłoszenia na lokalnych portalach. Może też nawiązać współpracę z profesjonalnym pośrednikiem. Trzecim sposobem jest skup mieszkań. Taka firma jest ściśle wyspecjalizowana w skupowaniu nieruchomości mieszkalnych za gotówkę, nierzadko w zaledwie kilka dni od zgłoszenia się klienta. Skup zadłużonych mieszkań to ogromna szansa dla każdego, kto chce szybko pozbyć się problemu w postaci mieszkania z długami. Wycena jest bezpłatna, obiektywna i w zasadzie błyskawiczna. Skup mieszkań bardzo dobrze zna lokalny rynek, więc jest w stanie profesjonalnie oszacować wartość mieszkania, niezależnie od jego stanu technicznego, lokalizacji i metrażu.

Czy można sprzedać zadłużone mieszkanie, samemu przebywając za granicą? Oczywiście, że tak. Na takie sytuacje skup mieszkań ma przewidzianą odpowiednią procedurę, która umożliwia sprzedaż mieszkania z pełnomocnictwem, bez osobistego stawiennictwa właściciela lokalu w Polsce.

Ile trzeba czekać na sprzedaż zadłużonego mieszkania?

Najpiękniejsze w skupie nieruchomości jest to, że na sprzedaż mieszkania z długami nie musisz czekać wcale. Możesz zgłosić się do biura, opisać swoje mieszkanie i na tej podstawie otrzymać wstępną wycenę. Ostateczna wycena będzie opierała się oczywiście o bezpośrednie oględziny lokalu przez pracownika skupu. Jeśli zaakceptujesz wycenę, można przejść do finalizacji transakcji, podpisania umowy i aktu notarialnego. Całość transakcji od A do Z możesz domknąć w dosłownie kilka dni. To doskonała opcja, gdy chcesz wyjechać z miasta czy z kraju, rozpocząć nowe życie lub po prostu pozbyć się długu i zyskać gotówkę na dowolny cel.

Polecamy Ci nasz skup mieszkań, który ma wieloletnie doświadczenie na górnośląskim rynku i przeprowadził już setki podobnych transakcji, pomagając sprzedającym wyjść z długów.

Przewiń do góry