wycena nieruchomości

Jak wycenić mieszkanie na sprzedaż?

Większość sprzedających mieszkanie chce uzyskać za swoją nieruchomość jak najwyższą cenę i jednocześnie doprowadzić do szybkiej finalizacji transakcji. Aby to było możliwe, potrzebne jest ustalenie adekwatnej ceny mieszkania. Jak wycenić mieszkanie na sprzedaż? Możesz to oczywiście zrobić samodzielnie, ale jeśli zależy Ci na obiektywnej opinii, posiłkuj się operatem szacunkowym wydanym przez rzeczoznawcę lub bezpłatną wyceną sporządzoną przez skup mieszkań. Czym różnią się te wyceny? Jakie kryteria są brane pod uwagę podczas wyceny mieszkania? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Wycena mieszkania na sprzedaż – na czym polega?

Interesuje Cię, na czym polega wycena mieszkania na sprzedaż? Jest wiele kryteriów, które uwzględnia profesjonalna wycena, sporządzana przez rzeczoznawcę majątkowego lub skup mieszkań. Wśród najważniejszych czynników wpływających na wartość nieruchomości należy wymienić m.in. lokalizację, metraż i układ mieszkania, potencjał inwestycyjny, udogodnienia dodatkowe, takie jak np. balkon, dostęp do osiedlowej siłowni czy podziemny parking. Nie bez znaczenia jest oczywiście stan techniczny mieszkania. Gdy sprzedajesz lokal po remoncie, w dodatku wykończony w wysokim standardzie, możesz uzyskać za niego lepszą cenę transakcyjną, niż za mieszkanie w tej samej lokalizacji, które będzie się nadawać do remontu.

Sama lokalizacja ma ogromny wpływ na cenę mieszkania. Oczywiście najdroższe są lokale mieszkalne w centrach miast wojewódzkich, z Warszawą na czele, ale nie tylko. Rekordowe ceny transakcyjne padają nierzadko też w popularnych kurortach turystycznych, jak np. Kołobrzeg, Jurata czy Zakopane. Jeśli nie wiesz, jak wycenić mieszkanie na sprzedaż, które znajduje się w popularnej lokalizacji, zdecydowanie postaw na pomoc profesjonalisty, który ułatwi Ci to zadanie.

Jeśli postanowisz skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego, otrzymasz od niego operat szacunkowy, który wzmocni Twoją pozycję negocjacyjną w kontakcie z potencjalnymi kupującymi. Wadą tego rozwiązania jest to, że będziesz musiał za nie zapłacić, przeciętna cena operatu szacunkowego waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Jak wycenić mieszkanie na sprzedaż ze skupem nieruchomości?

Alternatywą dla wyceny mieszkania na sprzedaż przez rzeczoznawcę jest skorzystanie z usług podmiotu takiego jak skup mieszkań. W ten sposób możesz stać się posiadaczem profesjonalnej analizy zupełnie za darmo, w dodatku przeprowadzonej przez specjalistów, którzy doskonale znają realia lokalnego rynku nieruchomości. Wycena sporządzona przez skup mieszkań nie jest dla Ciebie w żaden sposób wiążąca, nie musisz skorzystać z oferty skupu, choć nie da się ukryć, że wielu sprzedających decyduje się na ten krok, głównie przez wzgląd na bezproblemową współpracę. Skup nieruchomości to najlepszy sposób na szybkie i bezpieczne sprzedanie mieszkania. Należne Ci pieniądze możesz dostać nawet w ten sam dzień, w którym dopełnione zostaną formalności notarialne.

Czy warto wyceniać mieszkanie na sprzedaż samodzielnie?

Wielu sprzedających ulega pokusie, by wycenić nieruchomość samemu, bez kontaktu z profesjonalistą. Czy to dobry kierunek? Okazuje się, że niekoniecznie. W ten sposób łatwo popełnić błędy. Najczęstszym jest oczywiście przeszacowanie ceny. Jako właściciel możesz mieć do swojej nieruchomości emocjonalny stosunek (np. gdy planujesz sprzedaż mieszkania ze spadku), a wówczas trudno o obiektywizm. Oczywiście, możesz posiłkować się obiektywnymi danymi, bazując na cenach z portali ogłoszeniowych, a nawet uśrednionych cenach za m2 w Twojej lokalizacji. Weź jednak pod uwagę, że na cenę mieszkania wpływa wiele kryteriów i jeśli nie masz do wglądu kilku ofert bardzo podobnych mieszkań w tej samej lokalizacji i o podobnym metrażu, samodzielna wycena może się okazać zupełnie niemiarodajna. Rzadko kiedy zdarza się, aby na rynku było dużo podobnych mieszkań, które oferowałyby te same parametry techniczne i udogodnienia, a w dodatku byłyby w identycznym stanie technicznym. Jeśli więc Twoim priorytetem jest szybka sprzedaż mieszkania, zdaj się na pomoc fachowców i zaproś do współpracy skup mieszkań lub rzeczoznawcę, jeśli wolisz mieć do dyspozycji operat szacunkowy.

W przypadku, gdy idea bezpłatnej wyceny wykonanej przez skup mieszkań przypadła Ci do gustu, skontaktuj się z nami. Jesteśmy profesjonalnym skupem, który zawarł już setki bezproblemowych transakcji. Możemy pomóc Ci spieniężyć również Twój lokal, jeśli tylko zechcesz. Przekonaj się, że sprzedaż mieszkania może być naprawdę prosta. Zaufaj nam i prześlij swoje zgłoszenie.

Przewiń do góry