przelew bankowy

Kiedy bank przelewa pieniądze sprzedającemu mieszkanie?

Wysokie stopy procentowe i ograniczenie dostępu do tanich kredytów powodują wydłużenie oczekiwania sprzedających mieszkania na finalizację transakcji. Wielu właścicieli liczy na to, że sprzedaż ich mieszkania przebiegnie szybko i sprawnie, a pieniądze z zawartej transakcji trafią na ich konto niemal od razu. Zapewne interesuje Cię, kiedy bank przelewa pieniądze sprzedającemu mieszkanie. Jeśli tak, to zapoznaj się z treścią niniejszego tekstu, w którym postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Kiedy bank przelewa pieniądze sprzedającemu mieszkanie?

Od czego zależy to, kiedy bank przelewa pieniądze sprzedającemu mieszkanie? Czynników jest co najmniej kilka. Wśród nich warto wymienić sposób zawarcia transakcji oraz źródło finansowania. Najszybciej otrzymasz pieniądze za sprzedaż mieszkania, gdy kupujący nabywa lokal za gotówkę. Wówczas przy odrobinie szczęścia swoją należność otrzymasz w dniu zawarcia transakcji lub w następny dzień roboczy. Wiele banków ma w swojej ofercie przelewy ekspresowe, co bardzo ułatwia szybką zapłatę. Jeśli masz rachunek w tym samym banku co Twój kupujący, również możesz liczyć na błyskawiczne zaksięgowanie środków, nawet w kilka minut od zrobienia przelewu.

Szybko otrzymasz środki także wtedy, gdy sprzedajesz nieruchomość przez skup mieszkań. Tego rodzaju profesjonalny podmiot niemal zawsze kupuje lokale za gotówkę, a więc środki trafią na Twój rachunek prawie natychmiast po wizycie u notariusza. Skup nieruchomości za gotówkę jest uważany za miejsce, w którym najszybciej można spieniężyć swój lokal, nawet wówczas, gdy nie jest on w idealnej kondycji technicznej, a wręcz wymaga kapitalnego remontu.

Ile czeka się na przelew za sprzedaż mieszkania, gdy kupujący wziął kredyt?

Ponieważ zakup mieszkania to duży wydatek, zdecydowana większość kupujących bierze na ten cel kredyt (nie dotyczy to oczywiście profesjonalistów w tej dziedzinie, jak skup mieszkań za gotówkę). Kiedy bank przelewa pieniądze sprzedającemu mieszkanie, jeśli zostało ono kupione na kredyt? Przeciętnie czeka się na to kilka dni, do tygodnia. Wiele jednak zależeć będzie od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy i tego, czy zgłosił się do banku z zamiarem uzyskania informacji o możliwości zaciągnięcia kredytu jeszcze przed decyzją o zakupie Twojego mieszkania, czy dopiero po tym.

W pierwszym przypadku możesz założyć, że klient zna już swoją zdolność kredytową i wie, że dostanie od banku potrzebną kwotę, a zatem kilkudniowe oczekiwanie na środki jest już tylko formalnością. Jeśli natomiast masz zdecydowanego kupca, ale jest on jeszcze przed kontaktem z bankiem, niewykluczone, że na decyzję kredytową i uruchomienie finansowania strony będą czekać nieco dłużej. Dotyczy to zwłaszcza dzisiejszych czasów, gdy banki zaostrzyły swoje wymogi w zakresie przyznawania kredytów. Na przełomie 2021 i 2022 roku dostęp do taniego finansowania się skończył i powróci dopiero, gdy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się obniżyć stopy procentowe.

Co bardzo istotne, w przypadku zakupu mieszkania na kredyt bank dokona przelewu dopiero, gdy jego klient, czyli Twój kupujący, przedstawi mu akt notarialny potwierdzający nabycie danej nieruchomości. Wówczas przelew otrzymujesz bezpośrednio od banku, którego klientem jest kupujący, a nie od kupującego.

Kiedy czeka się najdłużej na pieniądze za sprzedaż mieszkania?

Zdarzają się sytuacje, w których właściciel musi poczekać nawet kilka tygodni albo i miesięcy na zapłatę za swoje mieszkanie. Dotyczy to przypadków, gdy kupujący nie ma gotówki ani nie chce korzystać z kredytu, za to ma nieruchomość, którą również próbuje spieniężyć. Wówczas, jeśli oczywiście wyrazisz na to zgodę, możecie zastrzec w umowie, że do finalizacji transakcji dojdzie dopiero wtedy, gdy Twój kupujący sprzeda swój lokal i uzyska za niego zapłatę. Zdecyduj się na tego rodzaju opcję tylko w przypadku pewnego kupca, który jest w stanie zaproponować Ci dobrą cenę transakcyjną i wyłącznie w sytuacji, gdy… możesz sobie pozwolić na oczekiwanie. Jeśli kupujący będzie miał problem ze sprzedażą mieszkania, a może dojść do tego z wielu różnych powodów, Twój czas oczekiwania na przelew znacznie się wydłuży. Jeśli więc zależy Ci na szybkiej sprzedaży, lepiej ogranicz swoją ofertę do osób kupujących za gotówkę lub zdecyduj się na zawarcie transakcji poprzez profesjonalny skup mieszkań.

Przewiń do góry