Choć panuje przekonanie, że mieszkanie to zawsze najlepsza inwestycja, zwłaszcza w niepewnych czasach, zdarzają się przypadki, gdy wcale nie jest to najkorzystniejsza lokata kapitału. Jeżeli zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku wynajem mieszkania ma sens i rozważasz jego sprzedaż, z tego tekstu dowiesz się, kiedy lepszym rozwiązaniem może się okazać ta druga opcja.
Spis Treści
Sprzedaż czy wynajem – co zrobić ze swoim mieszkaniem?
Ten dylemat dotyczy najczęściej osób, które podjęły decyzję o wyprowadzce za granicę i zastanawiają się, czy jest sens zatrzymać mieszkanie w Polsce i np. je wynająć, czy lepiej od razu wystawić je na sprzedaż. Nie ma oczywiście jednej uniwersalnej rady w takiej sytuacji, wiele zależy od następujących czynników:
- czy mieszkanie jest nadal spłacane, czy ma wolną hipotekę?
- czy właściciel rozważa jeszcze w przyszłości powrót do Polski?
- jaka jest orientacyjna cena transakcyjna za to mieszkanie?
- ile można zarobić na jego wynajęciu?
- czy jest ktoś, kto będzie czuwał nad wynajmowaniem nieruchomości pod nieobecność właściciela?
To tylko niektóre z pytań, jakie warto sobie zadać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jeżeli mieszkanie jest cały czas spłacane, a kredyt ze zmiennym oprocentowaniem staje się uciążliwy przez wysoki WIBOR, być może warto rozważyć sprzedaż mieszkania, jeśli jego wynajem nie jest w stanie pokryć wysokości raty, a właściciel nie planuje już powrotu do Polski.
Oczywiście są sposoby na to, by zarobić na wynajmie więcej niż przeciętnie – jest to możliwe np. dzięki przekształceniu nieruchomości w noclegi dla firm. Aby taka opcja była opłacalna, zwykle mieszkanie musi mieć duży metraż i pozwalać na zakwaterowanie kilku osób. Wynajem mieszkania dla firm, gdy posiada ono zaledwie jeden pokój z aneksem, może nie być proste. Takie mieszkania posiadają rzecz jasna swoich odbiorców – są nierzadko przeznaczone jako zakwaterowanie dla kadry managerskiej. Problem w tym, że cena wynajmu w tym przypadku nie będzie znacząco odbiegać od tego na rzecz osób prywatnych, zatem gdy rata kredytu znacząco przekracza zysk z najmu, lepiej rozważyć sprzedaż mieszkania.
Kiedy mieszkanie nie nadaje się do wynajęcia?
Zdarzają się sytuacje, w których mieszkanie jest niemożliwe do wynajęcia lub wyjątkowo trudno znaleźć najemcę, który będzie chciał w nim zamieszkać. Taka sytuacja ma miejsce np. wówczas, gdy mieszkanie ma już lokatora, który nie chce się z niego wyprowadzić. Z uwagi na skomplikowane i niekorzystne dla właścicieli nieruchomości prawo lokatorskie, w Polsce jest wiele mieszkań z niechcianymi lokatorami, których bardzo trudno się pozbyć, nawet wówczas gdy nie płacą czynszu i demolują lokal.
Gdy przedmiotem najmu ma być właśnie takie mieszkanie, trudno wyobrazić sobie kogoś, kto zdecyduje się tam zamieszkać, nawet gdy cena będzie naprawdę atrakcyjna. Może się zresztą zdarzyć, że dokwaterowanie lokatora nie będzie w tym przypadku możliwe – zwłaszcza wówczas, gdy obecnie zamieszkująca lokal osoba posiada umowę najmu na całe mieszkanie. W takiej sytuacji właściciel mieszkania nie może wejść do niego bez zgody obecnego lokatora, zmienić zamków czy dokonać eksmisji na własną rękę. Co oczywiste, nie będzie możliwe także podpisanie umowy najmu z kolejną osobą.
Uzyskanie nakazu eksmisji w Polsce trwa wiele lat, a lokator w tym czasie może w dalszym ciągu zadłużać i demolować mieszkanie, obniżając jego potencjalną wartość transakcyjną. Trudno wtedy oczekiwać, by znalazł się chętny na zakup takiego mieszkania, zwłaszcza wśród osób prywatnych. Właściciel mieszkania z lokatorem, gdy chce spieniężyć swoją własność, powinien postawić na skup nieruchomości. To właśnie taka wyspecjalizowana firma może zaoferować szybki zakup nieruchomości za gotówkę. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak wygląda sprzedaż mieszkania przez skup nieruchomości, skontaktuj się z nami.