wallet, cash, pocket

Oddłużanie nieruchomości na czym to polega?

Oddłużanie nieruchomości – pozbądź się długu ciążącego na mieszkaniu

W obecnych czasach to właśnie kredyty i pożyczki stanowią główne źródło finansowania inwestycji mieszkaniowych i budowlanych. Niestety wówczas wystarczy, że los nieco się skomplikuje, a możemy znaleźć się w poważnych tarapatach finansowych. Utrata pracy, wypadek czy poważna choroba może doprowadzić do tego, że kredytobiorca pozostanie bez środków potrzebnych na spłatę finansowych zobowiązań. W takiej sytuacji może znaleźć się niemalże każdy z nas. Aktualnie tego typu okoliczności dotyczą wielu naszych rodaków.

Miliony Polaków są w posiadaniu mieszkań obciążonych długiem wynikającym, chociażby z niezapłaconych czynszów. Jeżeli ta sprawa dotyczy bezpośrednio Ciebie bądź kogoś z Twoich najbliższych poświęć chwilę na przeczytanie poniższego artykułu. Z tego tekstu dowiesz się jak uporać się ze spiralą zadłużenia nieruchomości i skutecznie zredukować wysokość należności.

Oddłużanie mieszkania – czego się wystrzegać?

Najprostszym sposobem na pozbycie się długu z naszej nieruchomości jest oczywiście kompletna spłata zobowiązania. Takie działanie spowodowałoby całościowe usunięcie groźby egzekucji komorniczej. Jednakże obciążenie zadłużeniem mieszkania wynika ze złej sytuacji finansowej dłużnika. Takie osoby niestety nie posiadają wolnych środków, które mogłyby przeznaczyć na pokrycie długu. Ponadto często to właśnie lokal mieszkalny stanowi jedyny składnik majątkowy dłużnika. W takiej sytuacji należy pamiętać, że zazwyczaj dług, jakim obciążone jest mieszkanie, nie przekracza jego wartości. Nierzadko wskaźnik zadłużenia sięga zaledwie połowy wartości nieruchomości. Oznacza to, że jeżeli dojdzie do licytacji komorniczej, po skończonej transakcji komornik przekazuje nadwyżkę wylicytowanej kwoty osobie obciążonej długiem.

Niestety w praktyce nie wygląda to tak kolorowo. Otóż w takich okolicznościach całkowita wysokość zadłużenia zostaje automatycznie powiększona o wynagrodzenie dla komornika oraz koszty sprzedaży lokalu. Co więcej, często zdarza się tak, że wartość rynkowa nieruchomości bądź działki w początkowym szacunku wyceniana jest zbyt nisko. Dodatkowym minusem jest to, że podczas pierwszej licytacji komorniczej minimalna cena wywoławcza sięga 3/4 kwoty szacunku dokonanego przez rzeczoznawcę. Zatem w rzeczywistości nasza nieruchomość może zostać sprzedana w stosunkowo niskiej cenie, zaś po potrąceniu komorniczego wynagrodzenia i kosztu transakcji nie otrzymamy zbyt dużej różnicy łącznej kwoty ponad dług. Dlatego w sytuacji zadłużenia mieszkania należy zrobić wszystko, by nie dopuścić do przejęcia sprawy przez komornika i podjęcia licytacji.

Oddłużanie nieruchomości – na czym to polega?

Oddłużanie nieruchomości najprościej ujmując, polega na pozbyciu się długu w taki sposób, by nie dopuścić do licytacji komorniczej nieruchomości bądź działki. Aby tego dokonać, należy dobrowolnie sprzedać nieruchomość z czasowym wyprzedzeniem. Tego typu rozwiązanie pomaga w uniknięciu przykrych dla zadłużonego konsekwencji jak eksmisja z lokalu mieszkalnego czy dodatkowe obciążenie kosztami egzekucji komorniczej. Główną zaletą własnowolnej sprzedaży nieruchomości jest przede wszystkim możliwość uzyskania dużo wyższej ceny niż w trakcie licytacji komorniczej. To natomiast może oznaczać, że po udanej transakcji i spłacie zadłużenia zostanie jeszcze całkiem przyzwoita kwota, do naszej dyspozycji. Po utracie dachu nad głową to niezwykle ważne, aby dysponować jakimiś środkami finansowymi, które pomogą nam zorganizować życie na nowo.

Niestety samodzielne znalezienie klienta zainteresowanego zadłużoną nieruchomością może okazać się dosyć trudne. W takim przypadku warto zdecydować się na transakcję za pośrednictwem skupu nieruchomości. Tego typu firmy zajmują się odkupowaniem wszelkich lokali, budynków i działek, także tych zadłużonych. Wybierając takie rozwiązanie, nie musimy się o nic martwić. Przedsiębiorstwo zajmujące się skupem automatycznie przejmuje sprawę spłaty zobowiązań wobec wierzycieli.

Oddłużanie mieszkania – co możemy na tym zyskać?

Oddłużanie nieruchomości poprzez ich odprzedaż specjalistycznej firmie zyskuje na popularności. Coraz więcej osób mających kłopoty finansowe decyduje się właśnie na tego typu rozwiązanie. Jest to prosty sposób na spłatę zadłużenia, w wyniku którego częstokroć pozostaje dłużnikowi spora suma pieniędzy do późniejszej dyspozycji. Osobom chcącym rozwiązać swoją złą sytuację finansową zależy na tym, aby cała transakcja była sfinalizowana w jak najkrótszym czasie, aby uniknąć licytacji komorniczej. Firmy trudniące się skupem nieruchomości działają w tej kwestii niezwykle szybko. Sztab specjalistów i kadry prawniczej umiejętnie zajmie się Twoją sprawą.

Ponadto stawiając na skup nieruchomości, możesz być pewien, że na takiej transakcji nie będziesz stratny. Każdy przypadek oceniany jest w indywidualny sposób, zaś nieruchomości wyceniane są w rzetelny sposób zgodnie z obowiązującą wartością rynkową, oczywiście uwzględniając przy tym kwotę zadłużenia. To praktycznie najłatwiejszy sposób na to, by sprawnie i bezpiecznie sprzedać zadłużoną nieruchomość. Jeśli jesteś z województwa śląskiego to skup nieruchomości Katowice to coś dla Ciebie.

 

Przewiń do góry