Wiele osób chcących sprzedać swoje mieszkanie, dom lub lokal użytkowy zastanawia się, co wybrać: sprzedaż bezpośrednią czy może współpracę z pośrednikiem? Ile wynosi prowizja biura nieruchomości lub agenta nieruchomości? Czy opłaca się współpracować z profesjonalnym podmiotem? Jakie potencjalne korzyści z tego wynikają? I najważniejsze: od czego zależy prowizja biura nieruchomości?
Spis Treści
Bezpośrednia sprzedaż mieszkania vs współpraca z biurem nieruchomości – różnice
Sprzedaż nieruchomości jest dla zdecydowanej większości osób prywatnych czynnością, którą robi się raz, maksymalnie kilka razy w życiu. Z tego powodu wielu właścicieli chcących zbyć swój lokal zastanawia się, czy warto powierzyć znalezienie kontrahenta pośrednikowi. To zależy od kilku parametrów. Zanim zdecydujesz się na podjęcie konkretnej decyzji, odpowiedz sobie na następujące pytania:
Czy cenisz sobie swój czas i nerwy?
Czy chcesz uzyskać za swój lokal lub działkę jak najlepszą cenę?
Czy uczestnictwo w agresywnych negocjacjach budzi w Tobie złe emocje?
Czy przerażają Cię współczesne formalności i biurokracja?
Jeśli na dwa lub więcej z tych pytań Twoja odpowiedź to TAK, oznacza to, że biuro nieruchomości to odpowiedni adres dla Ciebie. Sprzedaż nieruchomości na własną rękę, bez profesjonalnego agenta jest bowiem niezwykle żmudnym przedsięwzięciem. Zwłaszcza w obecnych czasach, gdy niekorzystne warunki gospodarczo-ekonomiczne, które przekładają się na wysokość oprocentowania kredytów, a także zdolność kredytową Polaków, utrudniają znalezienie dobrego kupca. W kryzysie potencjalny kupujący negocjuje agresywniej niż w okresie prosperity – po pierwsze, licząc na Twoją desperację jako sprzedającego, po drugie, chcąc po prostu dokonać jak najlepszej inwestycji. Nie każdemu udział w takiej procedurze się podoba.
Sytuacja komplikuje się jeszcze, gdy sprzedajesz lokal, który darzysz sentymentem. Wpuszczanie do niego tuzinów obcych ludzi, którzy komentują stan techniczny, wystrój i najdrobniejsze elementy, chcąc wynegocjować niższą cenę, może doprowadzić na skraj wytrzymałości najspokojniejszą osobę pod słońcem. Nic więc dziwnego, że wiele osób po wystawieniu ogłoszenia z mieszkaniem na sprzedaż w końcu i tak odwiedza biuro pośrednika.
Ile wynosi prowizja pośrednika w biurze nieruchomości?
Prowizja biura nieruchomości za sprzedaż mieszkania zależy od kilku parametrów. Między innymi od tego, czy umowa jest podpisywana na wyłączność, czy właściciel chce jednocześnie wystawić mieszkanie w kilku biurach. Doradzamy zdecydowanie to pierwsze rozwiązanie – w innym przypadku biura zaczynają wzajemnie ze sobą konkurować, nakłaniając właściciela, by obniżył cenę, gdy lokal nie znajduje nabywcy w oczekiwanym terminie.
Dużo spokojniej i zyskowniej właściciel może sprzedać swój lokal, jeśli umowa jest na wyłączność. Wówczas pośrednik podchodzi do takiego klienta zupełnie inaczej, proponując mu dużo niższą prowizję. Taka prowizja wynosi wtedy zaledwie 2-3 proc. kwoty sprzedaży netto mieszkania, co – biorąc pod uwagę koszty, jakie ponosi biuro nieruchomości, by wypromować ofertę – jest naprawdę niewielką sumą.
Na wysokość prowizji mogą mieć wpływ również inne czynniki – między innymi stan techniczny i lokalizacja nieruchomości, a także jej stan prawny. Jeśli lokal ma skomplikowany status prawny, np. jest to lokal z zadłużeniem, z lokatorem lub taki, który posiada kilku właścicieli, najlepszym miejscem do jego sprzedania będzie nie standardowe biuro nieruchomości, a wyspecjalizowany skup nieruchomości z problemami. Taka firma profesjonalnie zajmuje się skupem nieruchomości obciążonych wadami, które dla typowego kupującego są nieakceptowalne. Skup nieruchomości ma stałych odbiorców i współpracuje z inwestorami gotowymi na zawarcie transakcji o wyższym ryzyku, ponieważ mają w nich po prostu doświadczenie.
Nie wiesz, za ile wystawić swoją nieruchomość? Pomoże Ci profesjonalny pośrednik
Gdy sprzedającemu zależy na szybkiej transakcji, a jednocześnie chciałby na sprzedaży jak najlepiej zarobić, może mieć problemy z ustaleniem ceny w ogłoszeniu. Dotyczy to zwłaszcza lokali nietypowych, które trudno porównać z innymi ofertami na rynku. Zbyt wysoka cena transakcyjna spowoduje, że lokal będzie promowany w prasie i Internecie tygodniami, sprzedający zaś stanie się uczestnikiem negocjacji z tuzinem zainteresowanych – a mimo to do transakcji nie dojdzie. Z kolei zbyt niska cena sprawi, że owszem, lokal sprzeda się szybko, ale transakcja pozostawi po sobie pewien niedosyt.
Ten problem można wyeliminować, współpracując z doświadczonym biurem nieruchomości. Taki podmiot ma bowiem profesjonalną wiedzę w zakresie wyceny, nierzadko też pozostaje w stałym kontakcie z zawodowym rzeczoznawcą majątkowym. Dzięki temu sprzedający minimalizuje prawdopodobieństwo sprzedaży lokalu po zaniżonej cenie. Sama finalizacja transakcji zaś nie generuje stresu – wszystkim bowiem zajmuje się pośrednik, który roztacza opiekę nad stronami umowy, zabezpieczając ich interesy.
Chcesz sprzedać swój dom, mieszkanie lub lokal komercyjny? A może jesteś posiadaczem działki, którą chcesz atrakcyjnie spieniężyć? Zapraszamy Cię do kontaktu z naszym biurem. Oferujemy pełen profesjonalizm i bardzo dobre warunki współpracy, które czynią nas jednymi z liderów rynku.