Rodzaje nieruchomości
Jako doświadczona firma, dla której nieruchomości stanowią jedną z głównych gałęzi działalności, doskonale znamy realia tego rynku.
Podział nieruchomości na kategorie
Rynek nieruchomości w Polsce od kilkunastu już lat prężnie się rozwija – dotyczy to zarówno sektora nieruchomości komercyjnych, jak i prywatnych. Jak wygląda struktura tego rynku, które jego segmenty są najistotniejsze oraz w jaki sposób uczestnicy rynku zawierają transakcje w przypadku poszczególnych typów nieruchomości?
Podziału nieruchomości na konkretne rodzaje można dokonać stosując różne kryteria. Zdecydowanie najpopularniejszy jest podział ze względu na sposób wykorzystania. Omówmy go pokrótce!
Najbardziej podstawowe typy nieruchomości to te komercyjne i niekomercyjne.
Nieruchomości to te komercyjne – typ to nieruchomości, które służą w prowadzeniu działalności gospodarczej lub są przeznaczone pod czerpanie dochodów z najmu. Sumaryczna wartość transakcji zawartych na rynku nieruchomości komercyjnych w 2021 roku wyniosła niemal 6 mld euro, było to o ok. 5 proc. więcej niż rok wcześniej.
Prawdziwie rekordowy pod tym względem był rok 2019, gdy łączna wartość dokonanych transakcji wyniosła prawie 8 mld euro. Kanałami sprzedaży tego rodzaju obiektów są przede wszystkim bezpośrednie ogłoszenia w prasie i Internecie, a także wyspecjalizowane podmioty, takie jak np. biuro lub skup nieruchomości komercyjnych.
Drugim typem nieruchomości są te niekomercyjne – czyli mające charakter mieszkalny. Szacuje się, że w 2021 roku deweloperzy sprzedali łącznie ok. 165 tys. lokali mieszkalnych. Jest to znakomity rezultat, na który wpływ miały przede wszystkim niskie stopy procentowe i co za tym idzie większa niż normalnie zdolność kredytowa Polaków.
Jak sprzedawać nieruchomości niekomercyjne, takie jak domy lub mieszkania?
Można w tym celu wystawić ogłoszenia na portalach internetowych – z tego sposobu korzystają zarówno prywatni, jak i instytucjonalni sprzedający. W ten sposób najłatwiej sprzedać dom lub mieszkanie w bardzo dobrym stanie technicznym i atrakcyjnej lokalizacji. Należy jednak podkreślić, że na odpowiedniego kupca zwykle trzeba poczekać od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Chcąc sprzedać nieruchomość szybciej, można postawić na profesjonalny skup mieszkań i domów. W takim biurze można zwykle uzyskać błyskawiczną wycenę, a także zawrzeć transakcję i odebrać gotówkę w kilka dni od nawiązania kontaktu.
Masz pytania?
Jak dzielą się nieruchomości komercyjne?
Podstawowy podział nieruchomości komercyjnych to:
- nieruchomości usługowe i handlowe
- nieruchomości biurowe
- nieruchomości przemysłowe
Mogą się one różnić znacząco pod względem metrażu oraz sposobu wykorzystania, ale mają jeden wspólny mianownik: jest nim to, że lokale te wykorzystywane są do celów zarobkowych. Lokale usługowe i handlowe służą przede wszystkim do prowadzenia działalności gospodarczej, która wiąże się ze sprzedażą produktów lub usług na rzecz osób fizycznych i/lub firm. Biurowe natomiast to lokale użytkowe, które służą do wykonywania działalności biurowo-administracyjnej. Mogą to być zarówno pojedyncze lokale zlokalizowane w większym budynku, jak również całe biurowce, w których mieszczą się dziesiątki, a nawet setki pomieszczeń biurowych. Nieruchomości przemysłowe to oczywiście te, które służą wykonywaniu działalności innej niż rolna. Mogą to być zarówno hale i magazyny, jak i budynki fabryk czy np. kopalni.
Jak najłatwiej sprzedać wartościowy lokal użytkowy? Najsprawniej i najszybciej można zrealizować sprzedaż przez skup nieruchomości użytkowych, który posiada już stałych odbiorców tego rodzaju obiektów i współpracuje z rzeczoznawcami majątkowymi, a więc jest w stanie szybko i profesjonalnie oszacować wartość nieruchomości.
Nieruchomości mieszkalne a typy zabudowy
Podstawowy podział nieruchomości mieszkalnych to ten na zabudowę jednorodzinną oraz wielorodzinną. Jeśli chodzi o tę pierwszą kategorię, wyróżniamy obiekty takie jak:
- zabudowa jednorodzinna wolnostojąca
- zabudowa jednorodzinna bliźniacza
- zabudowa jednorodzinna szeregowa.
Domy jednorodzinne szeregowe i bliźniacze są popularne zwłaszcza w mieście, zaś domy wolnostojące najczęściej można spotkać poza centrami dużych miast, są one cechą typową dla przedmieść, wsi i prowincji, głównie ze względu na koszty budowy i wymagania związane z powierzchnią gruntu, który w dużym mieście jest po prostu drogi.
Jak wygląda podział w przypadku zabudowy wielorodzinnej?
W jego ramach warto wymienić przede wszystkim bloki mieszkalne i kamienice. Sprzedaż kamienicy to szczególnie wymagające przedsięwzięcie – na taką transakcję trudno znaleźć kupca przez Internet, gdzie okazji szukają przede wszystkim odbiorcy prywatni, których interesują pojedyncze lokale mieszkalne, a nie całe budynki.
Optymalnym miejscem do sprzedaży takiego dużego, często niezwykle wartościowego obiektu jest profesjonalny skup kamienic.
Typy nieruchomości wg ustawodawcy
Jak prezentuje się podział nieruchomości wg Kodeksu Cywilnego? Wyróżniamy 3 podstawowe typy nieruchomości, są to:
- nieruchomości gruntowe
- nieruchomości budynkowe
- nieruchomości lokalowe
Jak zdefiniować nieruchomość gruntową? Jest to fragment powierzchni ziemi, który stanowi odrębny przedmiot własności. Podkategorią dla tej grupy są nieruchomości rolne, czyli wykorzystywane przy produkcji roślinnej i zwierzęcej. Najpopularniejszym rodzajem nieruchomości gruntowych wśród odbiorców indywidualnych są z całą pewnością działki budowlane. Z kolei nieruchomości budynkowe to postawione na stałe na danym gruncie budynki. Stanowią one osobny przedmiot własności względem działki, na której stoją.
Nieruchomości lokalowe to te, które są częścią większego budynku i jednocześnie stanowią osobny przedmiot własności. Ponieważ lokal zawsze współistnieje w połączeniu z nieruchomością gruntową i budynkową, prawo własności tego typu nieruchomości wiąże się zawsze z udziałem we współwłasności (ew. jej użytkowaniu wieczystym).
Jakie wyróżniamy rodzaje nieruchomości gruntowych?
Chcąc rozszerzyć podział nieruchomości gruntowych, możemy w ramach tej grupy wyróżnić grunty zabudowane i grunty niezabudowane. A więc jak szybko sprzedać nieruchomość gruntową? Można spróbować znaleźć kupca samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalnego pośrednika. Czas niezbędny do znalezienia właściwego kupca będzie zależny od lokalizacji, przeznaczenia nieruchomości, a także jej powierzchni i oczywiście ceny. Atrakcyjnie położoną nieruchomość gruntową w dużym mieście znacznie łatwiej zbyć niż grunty rolne we wsi słabo skomunikowanej z większymi ośrodkami miejskimi. Właściciel, który chce szybko sprzedać swoją działkę, może skontaktować się z dobrym skupem. Dlaczego jest to rozsądna opcja? Ponieważ gwarantuje szybką transakcję i zbycie działki za gotówkę, bez konieczności czekania na pozyskanie finansowania przez nabywcę. Skup nieruchomości gruntowych ma doświadczenie w szczegółowej wycenie takich działek, która zawsze jest oparta o szereg kryteriów oraz oczywiście specyfikę lokalnego rynku. Korzystając z oferty skupu, właściciel może zbyć swoją własność w zaledwie kilka dni. Jest to więc najlepsza opcja dla sprzedających, którym zależy na czasie, ponieważ planują wyjechać na stałe z kraju lub poszukują pilnego finansowania dla innej inwestycji czy na dowolny cel.Zostaw numer. Oddzwonimy!
W jego ramach warto wymienić przede wszystkim bloki mieszkalne i kamienice. Sprzedaż kamienicy to szczególnie wymagające przedsięwzięcie – na taką transakcję trudno znaleźć kupca przez Internet, gdzie okazji szukają przede wszystkim odbiorcy prywatni, których interesują pojedyncze lokale mieszkalne, a nie całe budynki.
Optymalnym miejscem do sprzedaży takiego dużego, często niezwykle wartościowego obiektu jest profesjonalny skup kamienic.