Co roku wielu Polaków decyduje się na sprzedaż mieszkania własnościowego. Dokumenty, które trzeba w tym celu zgromadzić, warto zacząć kompletować z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu cała procedura będzie płynna i na ogół bezproblemowa, zwłaszcza jeśli transakcja realizowana jest przez profesjonalnego pośrednika czy skup mieszkań, który zadba o szczegóły. Jakie dokumenty będą najważniejsze w procesie, jakim jest sprzedaż mieszkania własnościowego?
Spis Treści
Sprzedaż mieszkania własnościowego – dokumenty istotne w procesie
Osoba, która decyduje się na sprzedaż mieszkania własnościowego, powinna zawczasu przygotować następujące dokumenty:
– akt własności mieszkania, czyli dokument notarialny potwierdzający, że sprzedający jest faktycznym właścicielem nieruchomości i ma prawo nią rozporządzać
– odpis z księgi wieczystej, który jest niezbędny w procesie sprzedaży mieszkania. Uwaga: uzyskanie odpisu jest odpłatne, jest on wydawany przez lokalny sąd rejonowy
– zaświadczenie o braku zadłużenia czynszowego oraz wynikającego z nieregulowania innych opłat eksploatacyjnych
– dokument potwierdzający, że w lokalu nikt nie jest zameldowany
– czasem wymagane jest też zaświadczenie określające, czy sprzedawany lokal jest zlokalizowany na obszarze rewitalizacji.
Niezwykle istotna jest oczywiście kwestia samej umowy sprzedaży. Bywa, że kupujący nie jest w stanie od razu sfinalizować transakcji i potrzebuje czasu na zgromadzenie środków, np. poprzez uzyskanie decyzji kredytowej bądź sprzedaż swojego mieszkania czy domu. W takiej sytuacji wskazane jest zawarcie umowy przedwstępnej i pobranie zaliczki lub zadatku. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule o tytule: „Jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie”. Dowiesz się z niego m.in., dlaczego warto sprzedać swoją nieruchomość przez profesjonalny skup mieszkań.
Jak sprzedać mieszkanie własnościowe z hipoteką?
Osoba, która decyduje się na sprzedaż mieszkania własnościowego z hipoteką, powinna przed zawarciem transakcji wystąpić do banku o tzw. promesę, czyli przyrzeczenie, że kredytodawca wyrazi zgodę na wykreślenie wpisu z księgi wieczystej po całkowitej spłacie kredytu. Taka promesa ważna jest tylko 30 dni, warto więc uzyskać ją, mając już pewnego kupca.
Po podpisaniu umowy u notariusza i otrzymaniu kwoty na konto, kredytobiorca spłaca jednorazowo zadłużenie, zaś bank wydaje mu kwit mazalny, na podstawie którego można wykreślić hipotekę w sądzie wieczystoksięgowym.
Jak szybko sprzedać mieszkanie własnościowe przez skup nieruchomości?
Gdy właściciel nieruchomości ma problem ze sprzedażą swojego lokalu na własną rękę, może zdecydować się na pomoc profesjonalnego podmiotu, takiego jak np. skup mieszkań za gotówkę. Skup mieszkań to dobre miejsce do zawarcia transakcji w przypadku, gdy zależy nam na szybkiej sprzedaży, a także wtedy, gdy lokal ma problemy prawne, nadaje się do remontu lub z innych względów należy przypuszczać, że jego sprzedaż będzie skomplikowana.
Skup mieszkań ma doświadczenie w tego rodzaju transakcjach, zna też doskonale lokalny rynek, więc jest w stanie szybko i bezpłatnie przeprowadzić dla klienta wycenę.
Jak sprzedać mieszkanie własnościowe przez skup mieszkań? Można to zrobić osobiście lub zdalnie, z pełnomocnictwem. Ta druga opcja jest dobra dla osób przebywających na stałe za granicą, które nie mają wśród rodziny i bliskich nikogo, kto mógłby przejąć finalizację transakcji. Skup mieszkań z pełnomocnictwem to wtedy najrozsądniejsza droga do szybkiej i bezproblemowej sprzedaży, bez konieczności osobistego stawiennictwa w Polsce.
Jeśli zainteresowała Cię opcja sprzedaży mieszkania przez skup nieruchomości, zapraszamy Cię do współpracy z nami. Jesteśmy doświadczoną firmą z Górnego Śląska, która stopniowo rozszerza obszar swojej działalności na całą Polskę. Współpracujemy z rzeczoznawcami majątkowymi i notariuszami, możemy zapewnić Ci kompleksową pomoc w sprzedaży, dzięki której oszczędzisz masę czasu i stresów. Sprawdź naszą ofertę już dziś i przekonaj się, że sprzedaż mieszkania własnościowego wcale nie musi być problemowa.